Бійці невидимого фронту. Імунітет дитини

Т-лімфоцити, В-лімфоцити, макрофаги – воїни оборонної системи організму, що вступають у бій із кожним ворожим агентом. Це в дорослих. А наскільки досконалий імунітет, коли йдеться про дітей?

Імунітет дитини

Тетяна ВОРОНЮК, лікар-педіатр вищої категорії

“Головні органи імунітету – тимус та червоний кістковий мозок. Допоміжні – селезінка, лімфатичні вузли та лімфатична тканина слизових оболонок. Усі вони працюють у форматі 24/7”.

Місія здійсненна

Імунітет – складний та, за умови справної роботи, надійний механізм протистояння зовнішнім вторгненням. Віруси, бактерії, гриби, найпростіші… Додайте до цього різноманітні алергени та наслідки людської життєдіяльності у вигляді вихлопних газів, хімікатів, які виділяють токсичні речовини. І зрозумієте, з чим доводиться мати справу нашому імунітету. Аби швидко підібрати ефективну зброю чи то масового знищення, чи то спрямовану на конкретного індивідуума, системі охорони потрібні вправні воїни та відпрацьований механізм реагування. У випадку з дитячим імунітетом перед захисниками стоїть суперзавдання – боротися з ворогами й водночас укріплювати свої бастіони. А це нелегко.

Хто протистоїть вторгненню

Кожна клітина в організмі має свою власну мітку. Це її паспорт, що засвідчує приналежність до товариства органів і систем. Воїни імунітету вміють зчитувати інформацію з документа й виганяти нелегалів. Задля вирішення буденних та екстремальних робочих моментів імунітет ділиться на підрозділи з конкретними бойовими завдання.

Вроджений імунітет. Тут усе просто: його дитина отримує у подарунок від власної мами ще під час внутрішньоутробного життя. Він першим вступає в бій у разі вторгнення інфекції, а наслідки його активності знає кожен – це шмарклі, мокротиння у бронхах, сльози в очах, тобто рідини, які механічно вимивають чужинців. Головні клітини вродженого імунітету – макрофаги – не відзначаються гарною пам’яттю, для них усі ворожі мікроорганізми на одне лице.

Набутий імунітет. Він формується завдяки пізнанню нашого аж ніяк не стерильного світу. Його методика впливу на хвороботворних агентів більш витончена. Він запам’ятовує чужинців в обличчя і має два підрозділи спецназу – гуморальний і клітинний. Їхня зброя – імуноглобуліни.

 • Гуморальний. Для боротьби має В-лімфоцити, які діють на відстані, бо здатні виробляти антитіла і відправляти їх кров’яним руслом прямо до ворога.
  Коли формується? До 8–12 років.
 • Клітинний. Його бійці Т-лімфоцити міцно тримаються клітинних мембран і вступають лише у ближній бій, коли противник у полі досяжності.
  Коли формується? Загалом до 16. Однак нові віруси та бактерії навряд коли-небудь дадуть нам спокій, тому цей підвид імунітету завжди у стані формування.

Тренажер для імунітету

Отже, діти апріорі хворіють частіше, ніж дорослі. А різноманітні вірусні захворювання – це частина програми з удосконалення імунітету. За умови, що ГРЗ минають природно та без ускладнень, з кожним наступним одужанням захист стає сильнішим. Однак кількість і якість хвороб мають вирішальне значення. Якщо цифра перевищує 10–12 разів на рік, і вірусна інфекція часто дає бактеріальні ускладнення, ідеться уже не про вдосконалення, а навпаки, про пригнічення захисних сил. Це привід познайомитися з дитячим імунологом та з’ясувати, що відбувається з оборонними структурами.

Дієва допомога

Хочете допомогти імунітету дитини? Візьміть за правило не втручатися в його роботу, тобто уникати спокуси вдаватися до імуностимуляторів та імуномодуляторів. Виняток – вроджені чи набуті імунодефіцити, підтверджені лабораторно. Крім того, не забувайте, що йде на користь захисним силам. А це:

 • Здорове меню з різноманіттям корисних речовин.
 • Свіже повітря та рухливі ігри на вулиці.
 • Режим дня: достатність сну, чергування активних і спокійних занять.
 • Позитивні емоції, особливо вдома. Бо ж психологічні негаразди спроможні пригнічувати імунітет. Натомість відчуття захищеності сприяє розслабленню, а отже, міцнішому спротиву та швидшому одужанню.
 • Мінімум препаратів під час застуд. Нирки та печінка в дитинстві не такі спритні, як у дорослому віці. Їм важко впоратися з усім асортиментом ліків, який зазвичай пропонують своїм дітям турботливі батьки.

Цифра

1 млн вірусів і бактерій розташовані в 1 см3 повітря, й усі вони готові напасти на людину та зробити її своєю базою.

Healthy and Happy: Педіатрія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.