Без паніки!

ГоловнаСтаттіБез паніки!
Тетяна Петрівна Воронюк

Тетяна Петрівна Воронюк

лікар-педіатр вищої категорії

Працює в Healthy and Happy

з 2008 року
Рекомендуємо також
Брудна історія
Дерматологія
Брудна історія
Крути педалі!
Ортопедія
Крути педалі!

Зміст

Робити з мухи слона краще за всіх уміють батьки, особливо малих дітей. Іноді вони знаходять у своїх малюків симптоми хвороб, від яких волосся починає ворушитися. А може, не варто? 

Діагноз від баби Галі

Сприйняти банальний нежить за запалення легенів, витлумачити кольки як кишкову непрохідність, через висип запідозрити страшну інфекцію – такі помилки геть не рідкість серед батьків, особливо якщо новонароджений з’являється в родині вперше. Цілком природна стривоженість помножується на брак досвіду – і якщо раніше, доки прийде педіатр, мами встигали наслухатися порад від подруги Люсі (у неї ж бо троє дітей!) чи від сусідки Галі (бо в неї невістка в аптеці працює!), то сьогодні завдяки батьківським форумам «на допомогу» приходить досвід тисяч знервованих мам. Певно, що ознайомившись зі страшними версіями, холодний розум вдається зберегти аж ніяк не всім. 

«Полікую, бо боюсь»

Гіпердіагностика не є породженням лише всесвітньої мережі. Це середній етап, у якого є першопричина – гіперстурбованість, і є наслідки – гіперлікування. І перше, і друге становить небезпеку для маляти.

  • Надмірна тривожність сама по собі може спровокувати нездужання дитини. Так, малі діти не розуміють, що відбувається з батьками, але емоції вони зчитують з чутливістю високоточного сканера. І у відповідь на перенапруження батьків так само починають нервувати. От і маємо: поганий апетит, розлади травлення, неспокійний сон, «безпричинний» плач.
  • Надмірне лікування насамперед небезпечне безконтрольним вживанням медикаментів. Вітаміни, протиалергічні, противірусні, таблетки від того й від сього – деяким домашнім аптечкам може позаздрити солідна мережа. Однак для дитячого організму перебір фармпрепаратів особливо небезпечний! 

Тримаємо спокій

Приборкати власну тривожність допоможе укладання чіткого плану дій. Для цього треба:

  1. Довіряти професіоналам. Так-так, у сусідки – троє дітей. Але в лікаря – медичний диплом, досвід роботи з тисячами малюків і знання міжнародних протоколів, які базуються на даних сотень тисяч пацієнтів. То хто знає краще?
  2. Обрати «свого» педіатра чи сімейного лікаря. Інакше біганина по лікарях стане такою ж нескінченною, як і веб-серфінг медичними сайтами.
  3. Разом із лікарем визначити ступінь важкості можливого нездужання. Деякі негаразди минуться самі по собі. Деякі потребують візиту медика – але аж ніяк не виклику швидкої серед ночі. Тільки поодинокі випадки вимагають термінового реагування.
  4. Запитати в лікаря, до яких конкретно дій потрібно вдаватися в кожному з випадків: як отримати консультацію, коли звертатися до call-центру, коли – викликати спеціаліста додому тощо. 

До лікаря мерщій

До ситуацій, коли медичну дорогу не можна відкладати, належать:

Висока температура. Медики кажуть: збивати температуру варто, коли вона перейшла позначку 38,5 градуса. Та кожна дитина переносить гарячку по-різному.

Тому пильнуйте, але не зволікайте якщо:

  • висока температура спостерігається вперше;
  • різко погіршується загальний стан;
  • засоби від температури не дають ефекту або ж він нетривалий;
  • стовпчик термометра невпинно повзе до 39 градусів і вище.

Блювота, діарея. У немовлят зневоднення настає дуже швидко, тому не варто вичікувати, якщо дитина не може ні їсти, ні пити, бо відразу все проситься назовні.

Кровотеча з носа. Перша допомога протягом 15–20 хвилин не спрацьовує – звертайтеся до професіоналів.

Гостра алергічна реакція. Сильна кропив’янка, набряк чи задишка? Антигістамінні препарати з домашньої аптечки не допомагають? Терміново до найближчого медичного закладу.

Висипка + температура. Незрозумілі плями на тілі, та ще й з високою температурою – до лікаря без вагань.

Незвичне дихання. Малеча не стрибала, не бігала, а дихання важке, пришвидшене, з незвичними присвистом – не відкладайте візит до медика.

Травми на атракціонах. Не гайте часу, навіть якщо син чи донька не скаржаться.

Без паніки!

Тетяна ВОРОНЮК, педіатр вищої категорії

“Дитячі нежиті та кашлі – це нормальне явище. Без застуд іще ніхто не виріс, тож незначні нездужання можна вважати необхідним етапом формування імунітету”. 

Healthy and Happy: Педіатрія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Записатися до лікаря
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом!
Акційні пропозиції
Хейлопластика зі знижкою -20%!
Хейлопластика зі знижкою -20%!

Усунення дефекту губ (пластика верхньої губ / пластика Bullhorn) – корекція губ хірургічним шляхом для покращення зовнішнього вигляду, усунення косметичних