Аристотелева муха: авторитет vs докази

«Доказова медицина» – термін молодий. Однак саме цей підхід стає в основу сучасного мистецтва лікування.

 

Ярина Дмитрів, заступник директора з якості, лікар УЗД вищої категорії

«Сьогодні на зміну авторитетам окремих медиків і заснованих ними шкіл, що могли суперечити одна одній, приходить колективний досвід, перевірений надійними науковими методами.»

 

Чим керувалися лікарі минулого? Власною гадкою або ж підходами давніх учених мужів, чий авторитет століттями не піддавався сумніву. А до чого призводить непохитність авторитетів, влучно ілюструє оповідка про помилку Аристотеля. Чи то розум великого мислителя проскочив повз банальну арифметику в процесі опису комах, чи то якийсь із численних перекладачів-інтерпретаторів припустився ляпу, але тривалий час, із посиланням на Аристотеля, вважали, ніби в мухи вісім ніг – аж доки якийсь допитливий студент під час нудної лекції не тикнув під ніс викладачеві муху… В котрої, звісно, ніжок шість.

 

Як гомеопатія світ рятувала

Від закостенілості підходів страждала не тільки зоологія. Приміром, авторитетність давньогрецької медицини була однією з причин, через яку практика кровопускання поширилася всіма країнами Європи й за доби Середньовіччя перетворилася на головну лікувальну процедуру, простіше кажучи – на тотальну різню. Віра в користь флеботомії була такою потужною, що на межі XVIII–ХІХ ст. відмову засновника гомеопатії Самюеля Ганемана від кровопускань було проголошено злочином. У сучасної доказової медицини до цього пана свої особливі рахунки, однак за спроби зупинити криваві ріки йому – данке шон.

 

Як статистика світ рятувала

Що було далі? Нарешті, як і у випадку з мушачими лапками, комусь спало на думку порахувати. Цією світлою головою став французький лікар П’єр Шарль Александр Луї, який, спираючись на числові обрахунки, довів: кровопускання при пневмонії не-е-фек-тив-не! І хоча миттєвої революції в медицині не відбулося, за започаткування методики клінічних досліджень цьому лікареві також величезна подяка.

 

Як рятують світ сучасні технології

Із середини ХІХ ст. з розвитком природничих наук у медицині почало з’являтися дедалі більше нових рішень і нових ліків. Аж до того, що виникла потреба розібратися, які з наявних можливостей працюють, а які – не дуже.

Тож наступним героєм нашої історії стає шотландський лікар Арчибальд Кокрейн, автор виданої у 1972 році книги «Ефективність і результативність: випадкові роздуми щодо медичних послуг». Він проголосив: ресурси завжди будуть обмеженими, тож використати їх потрібно на ті форми медичної допомоги, ефективність яких довели правильно організовані дослідження. Зокрема, до таких належать рандомізовані контрольовані випробування (коли учасників випадковим чином ділять на групи, в одній проводять досліджуване втручання, в другій, контрольній – застосовують стандартні методи або плацебо).

Схожі думки лунали вже неодноразово, однак завдяки ясному й чіткому формулюванню проблеми саме Арчі Кокрейн здобув титул засновника доказової медицини. У 1992-му уряд Британії фінансував створення центру доказової медицини – Кокрейнівської співпраці, що працює над підготовкою систематичних оглядів клінічних досліджень, здійснюваних у всьому світу. Сьогодні «Кокрейн», об’єднуючи вчених із понад 130 країн, є однією з найбільших спільнот, які створюють клінічні настанови для лікарів, базовані на доказах ефективності та безпечності методик, ліків тощо.

До речі, тут ми мали би подякувати не лише медикам, а й усім тим, хто створював сучасні комунікаційні технології. Адже акумуляція світового досвіду була б неможливою без Його Величності Інтернету та інших потужностей інформаційної епохи.

 

Підсумок: що отримує пацієнт?

Ефективність. Тут можна говорити стисло: сучасний аналіз дає змогу виявити ті профілактичні, діагностичні та лікувальні методи, які справді працюють.

Безпечність. Тут можна радіти й називати бонуси довго – від звільнення від тортур традиційними гірчичниками й банками до прийому тих медикаментів, які пройшли найсерйознішу перевірку.

Економія. Недієві ліки, які в ході випробувань продемонстрували свою неспроможність допомогти, не спустошуватимуть гаманців.

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.