Антибіотики VS застуда: хто кого?

За перших ознак застуди більшість хворих хапаються за пігулки, зокрема й за антибіотики. Чи варто?

Сергій КУЛАКОВ, лікар-терапевт вищої категорії, кандидат медичних наук

“Антибіотики – унікальне надбання людства, але їх використання не за призначенням прискорює перемогу найпростіших організмів над майже досконалими”.

 

Спеціалісти жартують: якщо застуду лікувати, вона минеться за тиждень, а якщо ні – за 7 днів. У цих словах є частка правди, адже досі не доведена ефективність противірусних препаратів, якими переповнені полички аптек. Тому лікарі називають альтернативним методом протистояння ГРВІ теплу ковдру, кілька літрів чаю з лимоном і домашній затишок 5–7 днів. Та якщо трудоголізм не дає змоги провести бодай пару днів у повному релаксі, рука тягнеться до антибіотиків, як до останньої інстанції на шляху до експрес-одужання. Стоп! Небезпека!

 

Побічний ефект

Чому антибіотики не працюють за умов застуди? Все елементарно: за даними наукових джерел 95 % випадках ГРВІ спричиняють віруси. Антибіотики зорієнтовані на боротьбу з бактеріями, а до вірусів їм байдуже. Ці препарати не просто не працюють за відсутності бактеріального ворога, а здатні погіршити стан хворого. Антибіотики загрожують:

  • погіршенням імунітету за рахунок знищення корисної мікрофлори;
  • розладами шлунка та кишківника;
  • алергічними реакціями;
  • перебоями в роботі печінки та нирок через гепатотоксичні гепатотоксичні та нефротоксичні побічні дії.

Така собі перспектива…Та й це не все! З кожним нераціональним прийомом антибіотиків хвороботворні бактерії стають стійкішими до активних речовин препаратів. І коли справді виникне потреба їх застосування – сподіватися вже буде ні на що.

 

Під наглядом

Тож виходить, що самолікування антибіотиками – справа не тільки безглузда, а й украй небезпечна. Їх призначення – прерогатива лікаря, яку він реалізує лише в тих випадках, коли, на його думку, до вірусів приєднуються бактерії. До того ж, під час лікування важлива систематичність і чіткість виконання рекомендацій фахівця, аби бактерії не скористалися шансом пристосуватися до зброї проти них.

 

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.