7 важливих фактів про олії

Healthy&Happy » Статті » Гастроентерологія » 7 важливих фактів про олії
Шокіна Олена Павлівна

Шокіна Олена Павлівна

лікар-гастроентеролог, лікар-дієтолог, лікар ультразвукової діагностики

Працює в Healthy and Happy

з 2023 року
Рекомендуємо також

Зміст

Використання різних рослинних олій і вишуканих заправок на їх основі дасть можливість урізноманітнити меню та забезпечити організм корисними речовинами.

Чим корисна олія

  1. Олії холодного пресування, які вважають найкращими, раціонально використовувати лише в салатах. Інакше під час термічної обробки жирні кислоти перейдуть у транс-форму – й дорога олія втратить свої переваги. Окрім того, її насичений аромат може бути недоречним при смаженні.
  2. У Греції олію часто виробляють із зелених оливок, тож вона має пікантну гірчинку. Італійська олія зазвичай відпресована зі стиглих плодів. Окрім регіону та традицій виготовлення, на смакові нюанси впливає сорт.
  3. Оливкова олія, настояна на плодах шипшини, сприяє регенерації слизових поверхонь. З лікувальною метою її вживають по 1 ч. л. тричі на день; з профілактичною – додають ложечку в салат, але не приправляють страву оцтом.
  4. Заправка з оливкової олії та лимонного соку посприяє виведенню «поганого» холестерину.
  5. Оливкова олія, попри всі її чудові властивості – не панацея, тож відмовлятися від інших олій лише на її користь не варто. Використовуючи нерафіновану соняшникову, врахуйте – раніше осад, що утворюється на дні, вважали корисним, адже це фосфоліпіди! Та час вніс корективи: з’ясувалося, що в осаді, через особливості промислового вирощування, містяться здебільшого гербіциди. Тому оптимальний варіант для повсякденного використання – рафінована соняшникова олія.
  6. Лляна чи конопляна олії – чудові претендентки на те, щоб покращувати смак салатів. Купувати варто лише ті, що розфасовані у темні пляшки та запаковані в картон, адже такі олії дуже швидко окислюються під дією світла. Відкриті пляшечки слід зберігати в холодильнику. При цьому повністю переходити, скажімо, на лляну олію, аби якнайшвидше її використати, не варто – її «соло» може порушити баланс у вживанні жирних кислот.
  7. Такі елітні олії, як мигдальна, горіхова, з кісточок персиків чи з гарбузового насіння також прекрасні як заправки. А давньоіндійська мудрість знає, як з їхньою допомогою очистити організм. Для цього потрібно кавову ложечку олії запити склянкою теплої, майже гарячої води – це допоможе позбутися вранішньої, найбільш токсичної жовчі.

Пікантний акцент

Авторські рецепти від Євгена Клопотенка бездоганні і з кулінарної, і з медичної точки зору. Додавання трав і спецій покращить перетравлювання їжі. З завданням стимуляції ШКТ відмінно впорається гірчинка полину чи гостринка перцю. Плюс – ароматні добавки привнесуть із собою щедру порцію антиоксидантів. Користь рецептів від шефа ще й у тому, що вони дозволяють простим бюджетним салатам перетворитися на вишукані кулінарні пропозиції.

Ароматна олія з травами

  • Рафінована олія 500 мл
  • Духмяний перець 7 шт.
  • Орегано сушений 1 ст. л.
  • Чебрець сушений 1 ст. л.
  • Базилік сушений 1 ст. л.
  • М’ята сушена 1 ст. л.
  • Часник 2 зубчики

Розігрійте олію до 75 °С. Прогрійте перець на сухій пательні кілька секунд. Покладіть в олію прянощі та часник, перелийте у скляну тару, закоркуйте та дайте настоятися протягом тижня.

Ароматна олія з рибним соусом

  • Рафінована олія 500 мл
  • Рибний або соєвий соус ½ ст. л.
  • Сухий цвіт липи 2 ст. л.
  • Лимонна цедра 2 ст. л.
  • Свіже листя смородини 3 шт.

Розігрійте олію до 75 °С. Покладіть у неї квітки липи, нарізане листя смородини, цедру, додайте соус. Потім перелийте все до скляної тари, закоркуйте та дайте настоятися протягом тижня.

Ароматна олія з фруктами

  • Рафінована олія 500 мл
  • Перець чилі ½ шт
  • Сушені слайси груші 2 шт.
  • Сушені слайси апельсина 4 шт.
  • Полин 1 ч. л.
  • Часник 2 зубчики

Розігрійте олію до 75 °С. Слайси груші й апельсина наріжте смужками, зубчики часнику злегка розчавіть. Перелийте олію та всі інгредієнти в скляну тару, закоркуйте й дайте настоятися протягом тижня.

Олена ШОКІНА, лікар-гастроентеролог

“Олії, збагачені оригінальним букетом спецій, чудово сприятимуть травленню”.

Healthy and Happy: Гастроентерологія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.

Поділитися:
Facebook
Twitter

Коментарі

Ваша електронна адреса не буде опублікована * Поля обов'язкові для заповнення

Записатися до лікаря
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом!